Naval Architecture, University of Split

Project: Advanced Marine Vehicles

This is interdisciplinary project in the fields of naval arhictecture, electrical engineering, mechanical engineering and computer engineering. It is integral part of the courses: Advanced Marine Vehicles and High-speed Ships, Ship Hydrodynamics, Ship Design. Aim: to design and build (test) energy efficient fast surface vehicle operated by remote control according to the rules of the HYDROcontest competition.

Project: Adaptive control of autonomous underwater vehicles (AUV)

Projekt se temelji na interdisciplinarnom istraživanju na područjima brodogradnje i elektrotehnike/računarstva koje će objediniti rad na istraživanju autonomnih bespilotnih plovila i rad na istraživanju tehnologija za pametne okoline - smart environment technologies. Istraživanja su fokusirana na podvodna plovila, ronilice i jedrilice, čiji je razvoj znatno ubrzan posljednih desetak godina te se očekuje njihova značajna komercijalizacija. Cilj je razvoj i izrada autonomne ronilice energetski efikasnog propulzijskog sustava opremljene naprednim sustavom za određivanje položaja u okolnom terenu. Razvoj naprednog sustava za određivanje položaja uključivat će niz istraživanja temeljenih na određivanju položaja pomoću akustičkih senzora, radio valova, inercijskih senzora, te prepoznavanju objekata u slici. Povezivanje sustava senzora i propulzijskog sustava ostvarit će se izradom algoritma koji će, na temelju podataka očitanih senzorima, upravljati ronilicom. Ronilica će biti projektirana za rad u unutarnjim vodama Jadranskog mora, na dubinama do 500m, a energetska efikasnost propulzije uključivat će niz istraživanja, od postizanja malog otpora trupa do mogućnosti korištenja energije iz okoline. U prvoj godini planirane je izrada trupa i propulzijskog sustava. Materijal trupa je karbon kompozit, a propulzijski sustav se sastoji od izvora energije (baterije), aktuatora/motora i zakretljivog krmenog dijela trupa s fiksnim propelerom (swivel thruster). Modeli propelera izrađuju se na 3D printeru. Cilj je u prvoj godini izraditi digitalni model terena te računalnu simulaciju sustava za određivanje položaja. Za stvarno određivanje položaja u podvodnom okruženju istražit će se mogućnosti primjene algoritama i tehnologija razvijenih za smart okoline uključujući akustičke senzore, radio valove, inercijske senzore i kamere.

Gallery

 

Project: Waterbike

profile picture

Projekt brodocikla integriran je kao dio nastave na preddiplomskom i stručnom studiju brodogradnje u predmetima: Osnivanje malih brodova (Osnivanje broda), Konstrukcija kompozitnih brodova i Posebni materijali i tehnologije u brodogradnji. Nastava se izvodi po CDIO (Conceive-Design-Implement-Operate) metodologiji s vrlo malo predavanja, a puno konkretnog rada na rješavanju problema. Osim provjeravanja svojih stručnih znanja stečenih tijekom studija, na ovom projektu studenti stječu vještine: rad u timskom okruženju na rješavanju konkretnog inženjerskog problema, organizacija i vođenje projekta, demonstracija funkcionalnosti produkta, komunikacija i tehnika prezentacije izvršenih zadataka primjereno razini i očekivanjima slušača. Velika motivacija za studente (i nastavnike) je mogućnost sudjelovanja na međunarodnim regatama. Do sada su uspješno završena dva brodocikla (Roki1 i Snail).

""