Nastava:
pohađanje nastave je obavezno. Uvjet za izlazak na završni ispit je pohađanje barem 70% predavanja i 70% vježbi.

E-learning:
zadaci za vježbe, primjeri kolokvija i ispita s rješenjima te ostale informacije vezane uz kolegij se nalaze na FESB e-Learning Portal-u.

Primjeri
kolokvija
i zadaća.

Literatura:
Materijali s e-learning portala FESB-a

Dodatna literatura:
  • T. Bradić, J. Pečarić, R. Roki, M. Strunje: Matematika za tehnološke fakultete, Element, Zagreb, 1998.
  • B. P. Demidovič: Zbirka zadataka iz više matematike, Školska knjiga, Zagreb, 1998.
  • Ivo Pavlić, Statisticka teorija i primjena, Zagreb, 1971.
primjenjena matematika
Raspored predavanja i vježbi


Sadržaj kolegija:
  • DIFERENCIJALNE JEDNADŽBE: Pojam obične diferencijalne jednadžbe, općeg, partikularnog i singularnog rješenja. Diferencijalne jednadžbe prvog reda. Ovojnica. Diferencijalne jednadžbe drugog reda.
  • LAPLACEOVA TRANSFORMACIJA: Pojam Laplaceove transformacije. Iverzna Laplaceova transformacija. Svojstva i teoremi Laplaceove i inverzne Laplaceove transformacije. Primjena Laplaceove transformacije na rješavanje diferencijalnih jednadžbi. Primjena u teoriji strujnih krugova.
  • NUMERIČKA MATEMATIKA: Pojam pogreške. Vrste grešaka. Metode za približno rješavanje algebarskih jednadžbi. Lagrangeov interpolacioni polinom. Aproksimacija funkcije y=f(x) metodom najmanjih kvadrata. Metode numeričke integracije. Približno rješenje Cauchyevog problema.
  • DESKRIPTIVNA STATISTIKA: Pojam statističkog obilježja. Diskretno i kontinuirano obilježje. Parametri statističkih obilježja.
  • TEORIJA VJEROJATNOSTI: Pojam slučajnog događaja. Definicija vjerojatnosti. Osnove kombinatorike. Vjerojatnost složenog događaja. Diskretna slučajna varijabla. Binomni i Poissonov zakon razdiobe. Neprekidna slučajna varijabla. Normalna, uniformna i eksponencijalna razdioba.
  • INFERENCIJALNA STATISTIKA: Prilagođavanje teoretskih razdioba (binomne, Poissonove i normalne) empirijskim podacima.
ECTS bodovi: 5

Kolokviji:
ispit se može položiti i preko kolokvija. Održat će se jedan inicijalni test i tri kolokvija. Inicijalni test se sastoji od 10 zadataka, a kolokviji od  5 kviz pitanja, 3 zadatka i 2 teoretska pitanja. Svaki test i kolokvij nosi 100 bodova, a za pozitivnu ocjenu je potrebno prikupiti 50 bodova iz svakog.

Potrebna predznanja:
poznavanje matematičke analize (drugi i treći dio kolegija Matematika).

Savjet:
pohađajte nastavu, čitajte udžbenike, rješavajte zadatke i domaće radove i razgovarajte s vašim nastavnicima.

Pomoć:
na raspolaganju vam stoje profesor i asistenti u terminima konzultacija. Raspored konzultacija se nalazi na ovim stranicama, e-learning portalu, a izvješen je i na oglasnoj ploči Katedre za matematiku.

Kompetencije koje se stječu:
Student dobiva temeljna znanja i vještine iz običnih diferencijalnih jednadžbi, Laplaceove transformacije, numeričke matematike, teorije vjerojatnosti i matematičke statistike, a koje su potrebne za praćenje predmeta iz struke i za očekivanu primjenu u praksi.